Davetiye Seçimi

Davetiye Kağıdı Seçerken Edilmesi Gerekenler

Davetiye kağıdı seçimi, tasarım ve baskı süreci kadar özen isteyen bir konudur. Düğün davetiyesi dağıtımı özel bir adap gerektirir. Misafirlerinizi düşünerek ileteceğiniz davetiyeler onları unutmayarak gösterdiğiniz değeri ifade eder. Bu davet bildirme elçisi davetiyeler ise kağıdıyla, tasarımıyla her detayıyla misafirlerinizi cezbedici olmalıdır. Çünkü özel davetlere özel davetiyeler yakışır. Hele ki düğün gibi bir daha tekrarı yaşanmayacak biricik bir günden bahsediyorsak davetiye kağıdı seçimde hassas davranılması gerekmektedir.

Güzelim davetiye deseninizi incecik bir kağıda basarak yazık etmek istemezsiniz. Bunun için davetiye kağıtlarında özel kağıtlar tercih edilir. Özel kağıttan kastımız ise fantezi kağıt olarak adlandırılan özel kağıt kataloglarında yer alan kağıtlardır. Bu kağıtlar, 1. sınıf kalitede ithal kağıtların bir arada bulunduğu kağıtlardır.

Davetiye kağıdı renk ve dokularına göre çeşitlilik gösterir. Davetiye kağıdınız için yüksek gramaj bir tercih yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Konsept Atölyesi, tüm davetiye kartlarında 300-350 gr arası fantezi kağıtlar kullanmaktadır. Davetiye kağıdı için en ideal gramaj bu şekildedir. İnce kağıtlar tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun nihayetinde basit ve ucuz bir etki verecektir. Davetiye kağıdınıza dokunduğunuzda davetiyeniz tok durmalı, dokusuyla, rengiyle ilk bakışta bir iyi izlenim vermelidir.

Davetiye kağıdı ve gramajını da belirledikten sonra kağıdın rengine karar vermeye geçebiliriz. Düğün davetiyelerinde genellikle tasarım deseniyle kontrast olması açısından beyaz ve krem renk kağıtlar tercih edilir. Konsept Atölyesi olarak tercihimizi beyaz kağıtlardan yana kullanıyoruz. Krem renk kağıt kullanımını pek tercih etmiyoruz. Yine de zevk meselesi tabi. Az desenli ve tipografi ön planda bir çalışma yapılacak ise krem renk kağıt kullanılmasında sakınca yok.

Sıra geldi davetiye kağıdı dokusunu seçmeye… Genellikle tual dokulu kağıtlar ve bu dokuya yakın nitelikte dokular güzel ve şık bir etki veriyor.

Bazı dokular çok cezbedici gibi görünür ancak baskıda iyi bir sonuç vermeyebilir. Bunun için davetiye tasarımcınızın tecrübesine güvenmenizde fayda var. Onlarca kağıdı deneyip her biri tasarımınızda nasıl sonuç veriyor diye vakit bulmanız zor. Düğün süreci çok çabuk geçer ve biraz da olsa stresli bir dönemdir. Bir çok detayla bir anda uğraşmak durumunda kalırsınız. Davetiye konusunu aceleye getirmemek için kağıdından baskısına her detayını profesyonelce düşündüğümüz yüzlerce modelimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir